קנאביס הורג סרטן? זמן לסדר בבלאגן

האם גילו בטכניון שקנאביס הורג גידולים סרטניים? האם הממשלה מונעת את המשך המחקר? למה פשוט לא נותנים לכל חולה סרטן קנאביס? יותר מדי שמועות ודיסאינפורמציה רצים ברשת, ונראה לי שנכון לספר מה קורה.


נפתח באמירה שחשוב שכולם יזכרו: אין לאף אחד בקהילה המדעית כלום נגד קנאביס. נהפוך הוא, קנאביס מרתק אותנו. הוא מעניין מאוד את הקהילה המדעית וכולנו רוצים לדעת עוד למה הוא גורם, גם כדי ללמוד אם יש סכנות בצריכת קנאביס וגם כדי להבין לעומק לאילו חולים הוא יכול לעזור.

אולי שמעתם על מחקרו של דדי מאירי מהטכניון, אשר חוקר את הקשר בין קנאביס לסרטן. מאירי גילה כי סוגים שונים של קנאביס מסוגלים להרוג מגוון תאים בגידולים סרטניים. זו פריצת דרך יפה בהחלט. אך צריך לקחת אותה בפרופורציות הנכונות:
ראשית, מאירי לא מצא זן שהורג גידול לגמרי, ובסרטן זה קריטי מאחר שלכל תא סרטני יש פוטנציאל להפוך לגידול. תיאורטית, גם אם נהרוג את כל התאים מלבד אחד, התא הזה עדיין סרטני, ויכול לצמוח ממנו גידול חדש שכעת יהיה חסין לגמרי לקנאביס (משום שהגידול צמח מהתא “החסין”).

שנית, המחקר עדיין בשלבים ראשוניים. מעבר למחקר בתאים בצלחת, מאירי צריך לבחון ולהראות שקנאביס מסוגל להשפיע על גידולים סרטניים גם כשהם בתוך חיית מעבדה, בתוך המערכת המורכבת שנקראת הגוף ולא רק באופן מבודד. רק אז יהיה אפשר לדבר על להשתמש בו לניסויים קליניים.
לא כל כך קל להיכנס לשלב של ניסוי קליני. המטרה של ניסויים כאלה היא מאוד ברורה: לאשר רק תרופות וטיפולים שיהיו גם בטוחים וגם יעילים. לא קל להוכיח את זה. כדי להיכנס לניסוי קליני אתה צריך לשכנע שיש סיכוי סביר שהרעיון שלך יצליח לעבור את כל שלבי הניסויים הקליניים הקשוחים של ה-FDA. קנאביס כרגע לא שם.

חשוב שתבינו שכמו קנאביס יש עוד כמות עצומה של חומרים שהתגלו לאורך השנים כהורגים תאים סרטניים. שום דבר כרגע לא הופך את הקנאביס לטוב מאחרים חוץ מהעובדה שיש לו לובי מאוד מאוד חזק של תומכים, שלאו דווקא עושים זאת מתוך מניעים מדעיים מקצועיים.

האם הממשלה עוצרת את המחקר בקנאביס? לא! זו תיאורית קונספירציה של תומכי לגליזציה כדי ליצור תחושה של “כולם נגדנו” ולהבעיר את השטח. בניגוד לטענות חסרות השחר האלה, ישראל היא אחת המדינות המובילות בתחום חקר הקנאביס, ונמצאות בה מעבדות מעולות שעושות מחקר חשוב.

לצערי הרב, לתומכי הלגליזציה יש נטייה להפוך את הקנאביס, שאין ספק שהוא מסתורי ומעניין, לאלוהי, לתרופת פלא שתפתור את כל המחלות בעולם אם רק יתנו לכולם לנסות אותה. זה מסוכן, זה גורם לחולים לצרוך חומרים שאין שום הוכחה שיעזרו להם ויכולים גם לפגוע בהם, וגם לעבור על החוק. הפצה של מידע לא אמין ברשת היא דבר חסר אחריות. כבר סיפרתי פה שאני תומך בלגליזציה. אבל לא תפקידו הרפואי של הקנאביס, נושא שעדיין נחקר, אמור להיות הטיעון בעד לגליזציה, אלא זכויות אדם, ליברליות ובריאות הציבור. אז בקשה קטנה ממני לתומכי הלגליזציה, הפסיקו עם הפצת המידע הכוזב, וסמכו על המדע. אם תתנו לפרופ’ מאירי ולכולנו לעשות את העבודה, התרופות שתקבלו יהיו אמינות, בטוחות, ויעילות.

 


ואם כבר סרטן וקנאביס, עוד דבר אחד שכדאי לדעת: עישון קנאביס מגדיל משמעותית מאוד את הסיכוי לחלות בסרטן ריאות (ובעוד מגוון מחלות נשימה), לא רק עישון סיגריות.