פריצת דרך לקראת חיסון ראשון למלריה

קרוב לחצי מליון בני אדם מתים מדי שנה ממלריה, רובם ילדים. בכך היא אחת המחלות המסוכנות ביותר לגיל הצעיר בעולם. עברו כבר יותר ממאה שנים מאז שהתגלה הטפיל שגורם למחלת המלריה, ובכל זאת, עד היום לא פותח לה חיסון יעיל. יש לכך כמה סיבות, אחת מהן היא שהחיסון צריך לייצר נוגדנים שיפעלו נגד מטרה ספציפית. כך למשל החיסון לקורונה גורם לייצור נוגדנים שמזהים חלבונים על מעטפת הנגיף, אבל החלבונים שעל הטפיל שגורם למלריה משתנים תכופות, לכן קשה כל כך לייצר חיסון יעיל כנגדו.

אבל ייתכן שסוף סוף אנחנו בדרך לראות את האור. קבוצת חוקרים מאוקספורד פרסמה לאחרונה את תוצאות הניסויים הקליניים שהם עורכים לחיסון אותו פיתחו, והתוצאות מבטיחות. הניסוי נערך על 450 ילדים בבורקינה פאסו. לאחר שנה שלמה של מעקב התברר שלחיסון יש יעילות של 77%. זוהי הצלחה אדירה, עד היום החיסון הכי יעיל שנוסה לא הצליח להשיג יותר מ-56% יעילות.
 
גם את חוקרי המוח החדשות האלה משמחות, משום שבמקרים מסוימים הטפיל מסוגל לפגוע גם במערכת העצבים. למעלה מחצי מליון בני אדם מפתחים מלריה צרברלית כל שנה. הסימפטומים נרחבים מאוד, ומלמדים אותנו שכל המוח נתון בסכנה. בין היתר רואים פגיעה ביכולות השכליות, בשפה ובדיבור, ביכולת התנועה, בראייה ובהתנהגות. הרבה פעמים מתפתחת אפילפסיה בעקבות ההדבקה, ולעיתים המצב מדרדר לכדי תרדמת. אנחנו רחוקים מלהבין את המנגנונים שבהם הטפיל פוגע במוח, ולכן קשה כל כך לפתח טיפולים שיעזרו למי שסובלים ממלריה צרברלית.
 
חשוב לציין שיש עוד דרך לעבור עד לאישור החיסון. החיסון נבחן רק על זן אחד של הטפיל, ועדיין לא ברור האם הוא מסוגל להגן כנגד הזנים האחרים. בנוסף, התוצאות הנוכחיות הן רק של שלב 2 של הניסויים הקליניים. אך בחודשים הקרובים, לאור ההצלחה, אמור להתחיל השלב השלישי של הניסוי שיכלול אלפי ילדים ממדינות נוספות במרכז אפריקה. אם הכל יילך חלק, הצוות צופה להגיש את הממצאים בעוד כשנה, ולקבל אישור לשיווק החיסון בתחילת 2023.
 
זהו כמובן הישג ענק, והוא בהחלט יכול לשמח גם את ארגון הבריאות העולמי, ששם לו למטרה לצמצם את שיעור הנדבקים במלריה בכ-75% עד 2030. ובתקווה, יהיה זה צעד חשוב בדרך הארוכה לקראת הכחדת המחלה הקשה הזו מהעולם.
 

אני רוצה להודות לתומכי הפטריאון של הבלוג, ובראשם למתן רינג, עינבל רמות, מייקל קניגס ושרה עטיה, התומכים המובילים. אם התוכן עניין אתכם, אני מזמין אתכם להפוך גם לתומכים, לעזור ל”סיור מוחות” לצמוח ולקבל מגוון רחב של הטבות כמו תכנים בלעדיים, יכולת להשפיע על הנושאים וצפייה בפוסטים לפני כולם. פרטים נוספים כאן