בואו נדבר קצת על קנאביס…

קנאביס מעניין המון אנשים, ואני נשאל רבות על הנושא הזה, ובצדק. יש הרבה מאוד פרסומים כאלה ואחרים לגבי נזקים וסגולות של קנביס, ורבים מהם אינם פרסומים מדעיים. לכן אני חושב שראוי לעשות קצת סדר.

הבעייה הגדולה בקנאביס היא שרב הנסתר בו על הגלוי. בסוגים השונים שלו ושל דרכי הכנתו יש מאות חומרים פעילים שונים, ואנחנו עדיין לא מבינים כמו שצריך את ההשפעה שלהם על הגוף ועל המוח. לעומת זאת, ממה שאנחנו כבר יודעים אפשר להגיע למסקנה אחת: לצרוך קנביס זה לא דבר בריא.
החומרים הפעילים שבקנביס, ובראשם ה-THC המוכר, יכולים להקשר לקולטנים במוח ולשנות את פעילות התאים. בטווח הקצר זה גורם לתחושות המוכרות שאותם מרגיש מי שמעשן, אך בשימוש קבוע לאורך זמן זה יכול לגרום לפגיעות בזכרון, לירידה בתפקודים קוגניטיביים כמו יכולת ארגון, יכולת סנכרון מידע מורכב, ולפגיעות בקשב שלנו. מעבר לכך, עישון קנאביס הוא גורם סיכון לסוגים שונים של סרטן ולמחלות בדרכי הנשימה. ועל אף הטענות הלא מבוססות לפיהן הוא לא ממכר, ישנם סינדרומים מוכרים של התמכרות לקנאביס. חשוב לציין שרוב המחקרים הללו בוחנים שימוש קבוע בקנאביס, וכנראה שלקחת שאכטה מג’וינט פעם בכמה זמן לא טומנת בחובה המון סכנות, בטח לא באותה המידה.

אני רוצה להגיד גם כמה דברים חשובים על שימוש בקנאביס לצרכים רפואיים, כי בהחלט משתמשים בו ככלי לטיפול. ידוע למשל שלקנאביס יש אפקט בשיכוך כאב. חומרים פעילים יכולים להפעיל תאים במערכת העצבים שמדכאים את מסלול חישת הכאב בגוף. לכן הוא מסוגל לסייע לחולים שונים הסובלים מכאב כרוני. אך עם זאת, העובדה שהוא משמש לטיפול במחלות שונות גרמה לכל מיני גורמים אינטרסנטיים להפיץ מצג שווא כאילו קנביס הוא חומר פלא שמסוגל לטפל ולרפא את כל מחלות העולם באשר הן. חשוב לציין שזה ממש לא המצב. נכון להיום יעילותו של קנאביס בטיפול ברוב המחלות שיוחסו לו עדיין לא הוכחה כמו שצריך. המחקר עדיין מתקיים, וכל קפיצה למסקנות לפני הזמן רק פוגעת במחקר שקיים כיום.

אך עם זאת, גם אם קנאביס משמש כיום לטיפול בעולם הרפואה, זה עדיין לא הופך את השימוש בו לבריא וטוב. גם כימותרפיה היא טיפול ידוע היום לסרטן, והיא הצילה את חייהם של חולים רבים, ובכל זאת אף אדם בריא לא רץ ומבקש טיפולים כימותרפיים. הסיפור לא שונה לגבי קנאביס. זה שהוא מועיל לחולים מסוימים לא הופך אותו לתרופת פלא, וגם לא הופך אותו להיות משהו שמומלץ לאנשים בריאים לצרוך אותו.

ובכל זאת, למרות כל מה שאמרתי עד עתה, אני בעד לגליזציה של קנאביס.
למרות שזה לא חוקי, כמות האנשים שצורכים קנאביס במדינה הזו רק עולה עם הזמן. כולנו מכירים אנשים שמעשנים, וחלקנו אף עושים זאת בעצמנו. אלא שבסופו של דבר המטרה היא לשמור על הבריאות של הציבור, ואם הוצאה מחוץ לחוק לא עוזרת, צריך לנקוט בדרכים אחרות. לגליזציה תביא איתה רגולציה. וככה במקום להשיג חומר מהרחוב, שיכול להיות שמעורבבים בו חומרים כאלה ואחרים, או שהוא הוכן בצורה לא טובה שיכולה להרעיל את המשתמשים, בקרה על ייצור והפצת קנאביס יכולה לשמור קצת יותר על בריאותם של החברים שלי ושלכם.
יתרה מזאת, לגליזציה תוביל גם לאוזן קשבת הרבה יותר טובה לגבי השימוש בקנאביס. כאשר מתייגים את המשתמשים בתור עבריינים, הם אוטומטית אוטמים את עצמם להסברה בתחום. לו קנאביס היה חוקי, היה קל יותר להסביר למשתמשים למשל על הסכנות שבצריכתו תוך כדי הריון, או על הבעיתיות בעלייה על ההגה לאחר עישון. נושאים שכיום אין עליהם בכלל מודעות.

ולסיום, מסר אחרון לתומכי הלגליזציה. אל תקדמו את האסטרטגיה שמציגה את “הסגולות הרפואיות של קנאביס” כטיעון בעד הפיכתו לחוקי. בכך אתם רק מטעים את הציבור, אתם מפיצים מחקרים ומידע שהוא לא מבוסס ולא אמיתי. חשוב לזכור שגם אם קנאביס אכן מועיל לחולים רבים, זה לא הופך אותו להיות טוב לציבור הרחב. קנאביס מעניין את הקהילה הרפואית, וגם אותי בתור חוקר מוח הוא מסקרן מאוד. יש לו סיכוי לעזור לחולים רבים, אבל חשוב לתת למחקר לעשות את שלו ולהגיע למסקנות חותכות, אחרת אנחנו יכולים להזיק. ובינינו, זה לא שחסרים טיעונים אמיתיים וטובים בעד לגליזציה. ולגבי השימוש שלכם בעצמכם? עדיף להמעיט, לעשן רק מדי פעם כשיוצאים עם חברים, ולא לצרוך באופן קבוע ויומיומי, ככה לפחות הסיכוי שלכם להפגע כתוצאה מהשימוש ייקטן.