על תיאוריות קונספרציה והאינטרסים שמאחוריהם

חובבי תיאוריות קונספרציה אוהבים להגיד ש”לממשלה\לחברות התרופות\לבעלי ההון” (מחקו את המיותר) יש אינטרסים סמויים שהם פועלים לפיהם. אז לכל מי שמאמין למשפט הזה, הנה סיפור קצר עם מסר חשוב בסוף:

לפני שבועיים התחיל לרוץ בקרב חברי המרכז למדעי המוח באוניברסיטה העברית פוסט שהגיע מבלוג רוסי שמספר את הסיפור המעניין הבא: שורה של חוקרים ישראלים מהמרכז שלנו, בראשות פרופסור חיים סומפולינסקי, הפעילה בברצלונה נשק פסיכוטרוני רב עוצמה שהשפיע על מוחותיהם של הקטלונים גרם למהומות הענק שהתרחשו בספרד בשנה שעברה. מסתבר, לפי הפוסט, שאת הנשק הפסיכוטרוני הזה גנב המוסד מברית המועצות לפני שנים רבות, ומאז הוא משכלל אותו. באמצעות הנשק הזה ישראל בין היתר רצחה את קנדי (!) שינתה את תוצאות הבחירות (!!) וגרמה לארצות הברית לפלוש לעיראק (!!!).
זו כמובן תיאורית קונספרציה הזויה, היא טוענת שלישראל יש “אינטרסים זרים” שגורמים לה, פחות או יותר, לנסות להשתלט על העולם ועל המוחות של כולנו. אבל אני אנסה לשאול שאלה אחרת: מה האינטרס של מפיצי תיאורית הקונספרציה הזו? האם ייתכן שהם עצמם מונעים מתוך אינטרסים זרים? חיפוש עמוק בגוגל מעלה שמדובר באנשים שחברים בפורומים אנטי-ישראלים ומקדמים אג’נדות נגד המדינה שלנו. לא מפתיע שאנשים כאלה ימציאו תיאורית קונספרציה כדי להסית אנשים נגד ישראל.

אם נסתכל על התופעה הזו בקנה מידה גדול, נגיע למסר חשוב מאוד. קל מאוד להיות חתרנים, קל מאוד להגיד ש”הממסד” פועל לפי “אינטרסים זרים” שנועדו לפגוע בנו ולהרוויח על חשבוננו. אבל הרבה פעמים מי שפועל לפי “אינטרסים זרים” ומנסה להרוויח על חשבוננו הם דווקא מפיצי תיאוריות הקונספרציה. כך למשל מי שהפיץ את תיאורית הקונספרציה ש”חיסונים גורמים לאוטיזם” היה אדם שניסה למכור ולשווק חיסונים שלא נמצאים בסל הבריאות בבריטניה, וניסה להרוויח כסף על חשבון מדינה שלמה, כמוהו גם משווקי ה”תרופות” ההומואופטיות שיוצאים נגד התרופות הרגילות, ומספרים על הדרך שאפשר לקנות מהם תחליפים כאלה ואחרים, שלא אושרו מעולם בשום מבדק מדעי…

לכן, בפעם הבאה שאתם נמשכים אחר איזשהי תיאורית קונספרציה מסוימת, נסו לחקור וללמוד מה הביא את מפיצי התיאוריה הזו להפיץ אותה הלאה. אם תחפרו היטב, תגלו בסוף שדווקא לאנשים שמדברים נגד “הממסד”, יש הרבה פעמים המון המון אינטרסים זרים משלהם שבגללם הם עושים את מה שהם עושים…

פרופסור חיים סומפולניסקי, פיסיקאי מוערך מהמרכז למדעי המוח באוניברסיטה העברית, שמתעסק בכלל בחישובים ותיאוריות, ודווקא הוא, לפי תיאורית הקונספרציה, עומד מאחורי “ההתקפה הפסיכוטרונית על ספרד”