מכירת נוירודרם – הישג ענק לתעשית הביומד הישראלית

זה כבר היה באוויר כמה שבועות אבל עכשיו זה מאושר סופית: חברת הביומד הישראלית נוירודרם, שמפתחת טיפול חדשני לפרקינסון, תמכר לענקית הפארמה מיצבושי טנאבה (מקבוצת מיצובישי) תמורת 1.1 מיליארד דולר. סכום העתק הזה הופך את העסקה לאקזיט הגבוה ביותר שחברת ביומד ישראלית ביצעה אי פעם!

אז על מה המהומה? ומה כל כך חדשני במוצר של נוירודרם?

מחלת הפרקינסון, שבה בין היתר חולים סובלים מקשיים בתנועה, רעידות וחוסר שיווי משקל, ישנו מחסור בחומר הכימי דופמין באזורים מסוימים במוח כתוצאה ממוות של התאים שמייצרים אותו. הטיפול הנפוץ היום בשוק הוא באמצעות לבו-דופה, חומר אשר המוח יכול להפוך לדופמין, ובכך להחזיר לחולים את יכולת התנועה. המדען ארוויד קרלסון, שגילה את הטיפול, אפילו זכה עליו בפרס נובל.

אלא שישנה בעייה עם הטיפול הזה. לבו-דופה ניתן כיום דרך הפה, ומאחר שהחומר מתפרק בדם, כדי להצליח להשיג השפעה צריך מינון גבוה, מה שגורם עם הזמן לתופעות לוואי כמו למשל תנועתיות יתר, שהחולים מדווחים שמפריעה להם הרבה יותר מהחוסר בתנועה של המחלה. בנוסף, כאשר לוקחים לבו-דופה מספר פעמים ביום, הגוף בעצם חווה מחזורים של שיפור (לאחר לקיחת התרופה), והרעה (מיד לאחר שהיא מפסיקה להשפיע), וחוזר חלילה.

כדי להתמודד עם  המצב הזה, פיתחו בנוירודרם משאבה קטנה שמזריקה לבו-דופה בצורה תת עורית באופן קבוע לאורך כל היממה, כך בעצם נעלמת המחזוריות הלא נעימה והחולים יכולים, בתיאוריה, לחיות באופן הרבה יותר יציב. המשאבה עצמה מתחברת לכיס החגורה, ומלבד מחט קטנה שחודרת מתחת לעור היא לא פולשנית ולא דורשת שום ניתוח. נשמע מעניין, אבל עד כמה זה ישים? החברה נמצאת כרגע בניסויים קליניים גם בארצות הברית וגם באירופה, כשבשני המקומות היא נמצאת בשלב 3, השלב הקריטי האחרון בתהליך לאישור הטיפול. העובדה שהמוצר של נוירודרם הגיע כל כך רחוק היא בשורות טובות ומשמחות, שיכולה לתת לכולנו תקווה שהטיפול אכן ייצא לאור ויוכל לשפר את חייהם של עשרות אלפי חולי פרקינסון בישראל ומליונים נוספים ברחבי העולם.

עובדי חברת נוירודרם (צילום: יח”צ)