כספית וחיסונים: מהומה רבה על שום דבר

השבוע, כמו שהבטחתי, אני מקדיש את הפוסטים שלי לחומרים כימיים שמתנגדי חיסונים מנצלים כדי להפחיד אתכם, במטרה לתת תשובה מדעית אמיתית לכל הטענות הללו. אחרי שבפוסט הקודם דיברנו על אלומיניום, נדבר היום על עוד חומר שמתנגדי חיסונים אוהבים: כספית.

ונתחיל עם הצהרה חשובה מאוד: אין כיום כספית בשום חיסון שאתם מקבלים, בשום צורה שהיא, נקודה.

בעבר חיסונים שונים הכילו חומר בשם תימרוסל. זהו חומר משמר שיש לו תפקיד חשוב בהגנה נגד זיהומים. תימרוסל מכיל בתוכו אטום כספית, ולכן הוא הקים עליו עליהום גדול מאוד. אלא שאטום הכספית הזה מתפקד אחרת ממה שאנחנו מדמיינים, כשאטום נמצא בתוך מולקולה גדולה (למעשה בתוך תרכובת, לכל מי שלמד כימיה בתיכון) יש לו תכונות שונות מאשר כשהוא מופיע בתור חומר טהור. בדיוק בגלל זה על אף שמים מכילים בתוכם אטום חמצן (H2O למי ששכח), אנחנו לא יכולים לנשום מתחת למים, אי אפשר לנצל את מלאי החמצן העצום שנמצא במים כדי לנשום כי כשחמצן נמצא בתוך מולקולה הוא מתפקד אחרת. אותו הדבר בעצם קורה עם כספית, לאטום הכספית שבתימרוסל יש תכונות אחרות מהכספית הנוזלית שאנחנו מכירים, לכן זה לא אומר אוטומטית שתימרוסל מסוכן.

ובכל זאת, נערכו לא מעט ניסויים כדי להראות שמדובר בחומר בטוח. ומעל כולם עולה ניסוי אחד מעניין במיוחד שהממצאים שלו פורסמו לפני שלוש שנים בעיתון הנחשב PNAS. במחקר נתנו לקופים את החיסונים מהתוכניות המומלצת מאז שנות השמונים עד היום, וחיפשו אחר סימנים שיכולים להעיד על אוטיזם. החוקרים ביצעו המון השוואות בין חיסונים עם תימרוסל, חיסונים ללא תימרוסל ואי נתינת שום חיסון כלל. בכל המקרים, הפלא ופלא, לא נמצא שום שינוי בהתנהגות הקופים, וזו עוד תמיכה לכך שחיסונים לא גורמים לאוטיזם, ותימרוסל לא מסוכן. אבל מה שמעניין בניסוי הזה הוא שהוא מומן על ידי אחד הגופים הידועים בעולם של מתנגדי חיסונים. כן כן, גם מחקר שמתנגדי חיסונים מימנו הראה באופן חד משמעי שהטענות שלהם חסרות שחר.

אבל למרות העובדה שתימרוסל לא מסוכן, ולמרות שלא צריך לחשוש מאטום הכספית שלו, קמה בעולם מחאה חזקה נגד החומר הזה, מחאה לא מבוססת מדעית, אלא רק על תחושות בטן. בעקבות המחאה הוצא התימרוסל מכל החיסונים, וכיום, כאמור, הוא לא נמצא באף חיסון שאתם מקבלים. מי שסובלים מכך בעיקר אלה ילדים במדינות עולם שלישי, שהחיסונים שמגיעים אליהם ממדינות מפותחות עלולים להזדהם, וללא התימרוסל, הם נמצאים בסכנה. למעשה, המחאה הלא מוצדקת הזו לא עזרה לאף אחד, אבל כן פגעה בחלשים.

לסיכום: לא צריך לחשוש, אין כספית בחיסונים.

רוצים לשמוע מה המדע אומר על חומרים כימיים אחרים שמתנגדי חיסונים “מזהירים” מהם? מוזמנים לספר לי מה שמעתם.

כספית (מקור: Bionerd, ויקיפדיה)