בין גלידות למיגרנות: מה גורם לבריין פריז?

כולכם בוודאי שמעתם על התופעה הזו. כאשר אנחנו אוכלים משהו קר מאוד, כמו גלידה או ברד, ופתאום בבת אחת אנחנו מרגישים כאילו כל הראש שלנו, ובייחוד המצח, קופא, דבר שמלווה בכאב חד. זהו הבריין פריז המפורסם, שיש הקוראים לו “קיפאון מוחי” בתרגום מילולי, אך חשוב להדגיש שעל אף שאנחנו מרגישים כך, המוח שלנו כלל לא קופא בתהליך הזה, ולא נגרם לו כל נזק.

כאב כתוצאה מקור עז הוא לא דבר יוצא דופן, אבל מה שכל כך מפתיע בבריין פריז הוא שהמגע נוצר באזור הפה, אבל את הכאב אנחנו מרגישים דווקא במצח. על אף שאנחנו לא יודעים את הסיבה המדויקת, אנחנו מאמינים שהגורם לכך הוא החיווט המאוד מורכב של תאי העצב בפנים. מכיוון שזה אזור כל כך מרכזי עוברים שם המון עצבים שאחראים להמון סוגי חישה שונים. מכיוון שהעצבים הללו קרובים זה לזה, יכול לקרות מצב בו פעילות בעצב אחד יכולה להפעיל עצב אחר. ובמצבים מסוימים גירוי אחד יכול לגרום לתגובה אחרת, זו כנראה הסיבה שאור חזק לעיתים גורם לנו להתעטש, ובבריין פריז קורה דבר דומה.

מאחורי החלק האחורי של החך שלנו, שאליו מגיעים הגלידה או שאר המאכלים הקפואים, עוברים שניים מהעורקים הגדולים והחשובים ביותר שמעבירים דם למוח. כאשר שניהם מתקררים בבת אחת, הם מתכווצים. בשלב הזה, מכיוון שהמוח מקבל פחות אנרגיה מהם, הוא שולח פקודה שגורמת להזרמת יותר דם בעורקים האלה מה שגורם להם להתרחב שוב. כיווץ מהיר והתרחבות מהירה מיד אחר כך משמעותה כאב. זו גם הסיבה שבחורף, כשקר לנו מאוד בידיים, אנחנו מרגישים שהן כואבות, גם שם כלי הדם מתכווצים ומתרחבים וגורמים לאות של כאב.

העצב שאחראי על העברת תחושת הכאב בפנים הוא עצב ענק ומסועף שנקרא “העצב הטריגימינלי”. בגלל החיווט המסובך בתוך הפנים, סביר להניח שהתהליך מפעיל את הענף של העצב שקולט מידע מהחלק העליון של הפנים, מה שמלמד את המוח שהכאב מגיע משם, וגורם לכך שנרגיש אותו במצח.

איך מבטלים בריין פריז? קודם כל זה כאב שחולף מהר מאוד, ולא ידוע על סכנה כזו או אחרת שהוא עלול לגרום לה. אבל אם רוצים לבטל את הכאב מהר יותר, צריך לחמם את האזור הקפוא, למשל על ידי שתיית מים חמים.

אחד הדברים המעניינים בתופעה הזו היא שלאנשים שונים יש סיכוי שונה לפתח בריין פריז, יהיו כאלה שלא יחוו זאת כמעט אף פעם בעוד שאחרים יספגו את הכאב תכופות. יש מחקרים שמראים שאנשים הסובלים ממיגרנה ייטו לפתח בריין פריז משמעותית הרבה יותר משאר האוכלוסיה. מאחר שגם מיגרנה היא הפרעה מורכבת מאוד שגורמת לכאב חד, יש חוקרים שחושבים שיש קשר בין השניים ושהבנה של בריין פריז יכולה לעזור לטפל במיגרנות. עם זאת, הרבה בני אדם הסובלים ממיגרנה טוענים שדווקא גרימה מכוונת של בריין פריז עוזרת להקל על ההתקפים שלהם. מה שהופך את התמונה להיות מורכבת הרבה יותר.

 

 

לכתבה שלי בדה-מרקר

צילום: ענת פייזר