“האישונים הם הצוהר לנפש שלכם”

תופתעו לגלות, אבל אפשר ללמוד הרבה על המצב שלכם בכל רגע נתון אם מסתכלים לכם על האישונים.

את המשפט שבכותרת הפוסט טבע הפסיכולוג אקהארד הס לפני יותר מחמישים שנה. לדבריו, אשתו שמה לב שהאישונים שלו מתרחבים כשהוא מסתכל בשתי תמונות טבע יפיפיות. זו רק תופעה אחת, אם תמקמו מצלמה שתצלם את האישונים שלכם כשאתם מתרכזים במשהו שדורש מכם המון קשב, למשל כשאתם מנסים לפתור את התרגיל 23X46, תשימו לב שהאישונים שלכם מתרחבים. זה לא קורה בכל משימה. שיחת חולין יומיומית, למשל, לא מצריכה המון אנרגיה ומאמץ, וככל הנראה לא תשנה את גודל האישונים שלכם. אך לעומתה, אם תשבו עכשיו בשיעור בקורס קשה מאוד, ותצטרכו לקלוט ולהבין כל דבר שהמרצה אומר, האישונים שלכם יגדלו מאוד, ואתם בכלל לא תהיו מודעים לכך.

הסיבה לכך היא מערכת העצבים הסימפטתית, עליה כבר כתבתי כאן בעבר. המערכת הזו דואגת שבזמנים שבהם עומדות לפנינו משימות מורכבות, כל האנרגיה וכל המשאבים יופנו לצורך ביצוע המשימה ולא יתבזבזו על דברים פחות חשובים. אחד הדברים שקורים הוא שהאישונים שלנו מתרחבים, ככה אנחנו ממוקדים יותר במה שעומד מולנו, ממש כמו עדשת מצלמה. אגב, הסיבה שהרבה סמים (כמו למשל קוקאין), גורמים להרחבת אישונים היא כי הם מפעילים את המערכת הסימפטתית בגוף שלנו.

אם כך, כשאתם מרוכזים במשהו, האישונים שלכם מתרחבים. אפשר לנצל את התכונה הזו לפעמים לטובתכם. סוכני מכירות מיומנים יודעים לספר שכאשר אישוניו של לקוח פוטנציאלי מתרחבים כשהוא מביט במוצר מסוים, זה מעיד על כך שהוא מביע בו עניין. לכן אם אתם מתכוונים לקנות משהו חשוב, ורוצים לשמור על פני פוקר מול הצד השני, קחו איתכם משקפי שמש.