סיור מוחות: סילבוס

נפתח את הקורס באחת השאלות המאתגרות במדעי המוח. האם הגוף והנפש הם שתי ישויות נפרדות, או שמא אחת? האם קיימת נשמה? מה הקשר בין הפעילות שמתרחשת במוח לרגשות שלנו, המחשבות, והאופי של כל אדם ואדם? נראה דוגמאות מפתיעות לקשר בין הגוף לנפש, נראה תופעות וטכנולוגיות שנשמעות כמו מדע בדיוני, אך הן קיימות כבר היום.

המוח הוא לא מקשה אחת. בתוך האיבר הזה נמצאים יותר ממאה מליארד תאי עצב, כמות בלתי נתפסת של יחידות קטנות שכל הזמן פעילות, עובדות, ומדברות אחת עם השנייה. דבר שהופך את המוח האנושי ככל הנראה לאחד המבנים הכי מורכבים ביקום כולו. אנחנו לא יודעים עדיין להסתכל על התמונה הגדולה ולהבין כיצד המוח עובד בכלליות, אבל אולי נדע להבין חלק ממנו, אם נלמד קצת איך היחידות הקטנות האלה פועלות.
במפגש השני נלמד על תאי העצב. כיצד הם בנויים? איך הם מתקשרים זה עם זה? איך הפעילות שלהם קשורה לתהליכים הנפשיים שקורים במוחנו, וכמו כן, האם מספיק להבין את הפעילות שלהם כדי להבין את המוח כולו?

אפשר להגיד שמאז ומעולם הזכרון הוא אחת מיכולות המוח שהכי סקרנו את עולם המדע. היכולת לשמור בתוכנו מידע מהעבר לשימוש עתידי הופכת אותנו לעוצמתיים במיוחד. אבל עולה השאלה, איך כל זה קורה?
במפגש נראה מה אנחנו יודעים על התהליכים שקורים במוח שקשורים לזכרון, נכיר כמה אפקטים מוזרים ומיוחדים שמשפיעים על הזכרון שלנו, ונדבר על השתלת זכרונות: האם זה באמת מדע בדיוני? ואילו תוצאות מפתיעות המחקר בתחום הזה מספק לנו?

 

מכל עולם הרפואה, מחלות המוח תמיד היו המסתוריות ביותר. עד לפני כמה עשרות שנים, לא הייתה שום תרופה לאף אחת מהן, גם לא דרך טיפול נורמלית. אלא שבשנים האחרונות אנחנו מבינים יותר ויותר מה קורה במוח במחלות הללו, וסוף סוף ניתן לטפל בהן ולאפשר לחולים מעט איכות חיים. עם זאת, האתגרים הגדולים עוד לפנינו, תוחלת החיים הולכת וגדלה, ומוח מזדקן חשוף יותר למחלות מוח, כיצד עולם הרפואה מתמודד עם הבעייה הזו?
במפגש נדבר על שלוש מחלות מוח מפורסמות: פרקינסון, אפילפסיה ואלצהיימר. ננסה להבין מה גורם להם, מה קורה במוח של החולים, איך ניתן לטפל בהם, וכמובן, האם העתיד של חקר המחלות הללו מספק לנו קצת תקווה.

איך המוח בנוי?
במפגש זה נלמד קצת על מבנה המוח.נכיר את חלקי המוח, מקליפת המוח ועד לחוט השדרה, נראה מה אנחנו יודעים על התפקידים השונים שעליהם אחראים אזורים שונים במוח, כיצד התפקידים הללו יכולים להסביר התנהגויות שונות שלנו, ומה קורה כאשר הם נפגעים. אחרי השיעור הזה, תכירו את המוח שלכם יותר טוב מאי פעם

שינה היא עולם מוזר ומלא מסתורין. במפגש זה נראה ביחד מה קורה במוח שלנו כשאנחנו ישנים, איך חומרים שונים (כמו קפאין ומלתונין) משפיעים על המוח שלנו ועל השינה, מה זה בכלל חלום, וננסה לענות על השאלה הקשה מכל: למה הגוף שלנו בנוי כך שאנחנו "מבזבזים" שליש מחיינו ביציאה מכלל פעילות אי שם מתחת לשמיכות, למה בכלל אנחנו צריכים לישון?

 ככל שהזמן עובר, אנחנו לומדים ויודעים יותר ויותר על המוח שלנו ועל פעולתו. אבל אם אנחנו מבינים "איך אנחנו עובדים", האם אפשר לנצל את הידע שלנו כדי לבנות יישות תבונית שתתנהג כמונו?

במפגש זה נדבר על בינה מלאכותית. נבין שמה שנשמע בהתחלה כמו פנטזיה עתידנית בעצם נמצא כבר היום בכל מקום. נלמד באילו שיטות מתכנתים משתמשים כדי לגרום למחשבים ללמוד לעשות דברים כמו המוח, נכיר כמה מהפרוייקטים המסקרנים בתחום, ונחשוב יחד האם כל העולם הזה מועיל לנו? או שהוא גם טומן בתוכו סכנה לאנושות?

אנחנו נחשפים לכל כך הרבה גירויים בכל רגע נתון, איך אנחנו יודעים במה להתמקד? איך אנחנו יודעים לתעדף את כל התהליכים המשוגעים שקורים לנו במוח? למה בכלל צריך לתעדף? ומה קורה לכל מה שלא מתועדף?

במפגש זה נדבר על קשב, נראה איך המנגנון המופלא הזה משפיע על חיינו, נכיר כמה תופעות לא צפויות שהוא יוצר, נלמד איך קשב מתבטא במוח, וננסה לראות מה קורה כשדברים משתבשים: מהי הפרעת קשב וריכוז ואילו עוד הפרעות יוצאות דופן קורות כשהמנגנון הזה נפגע.

את הטוב צריך להשאיר לסוף. במפגש האחרון נדבר סוף סוף על המטרה המרכזית של המוח,קבלת החלטות.
נלמד מה משפיע על החלטות שונות שאנחנו מקבלים, נראה איך התחום הזה יכול להסביר את הפעולות שלנו בעולם הכלכלה, נלמד קצת על תורת המשחקים, ובעיקר: נראה שלפעמים אנחנו מתנהגים בצורה לא הגיונית ולא רציונלית, וננסה להבין למה זה קורה, והאם זה בעצם טוב בשבילנו.